![A iesit pe strada legat la ochi, cu doua pancarte la picioare. Cand au vazut ce scria pe ele, trecatorii l-au imbratisat](https://debarbati.protv.ro/img/2019/04/03/155804/61706845.jpg?fm=jpg&q=80&fit=max&crop=%2C%2C%2C)
A iesit pe strada legat la ochi, cu doua pancarte la picioare. Cand au vazut ce scria pe ele, trecatorii l-au imbratisat
Un grup care lupta impotriva discriminarii rasiale si religioase a creat un experiment care arata cum reactioneaza oamenii cand un musulman legat la ochi le cere o imbratisare pe strada.
Dupa evenimentele sangeroase din ultimele luni, cu agresori musulmani, toata comunitatea religioasa a fost afectata de stereotipul creat in jurul lor. Saturati sa fie vazuti drept teroristi si fanatici religiosi, cativa tineri au realizat un experiment social.
Unul dintrei ei s-a legat la ochi, apoi s-a asezat intr-o intersectie din centrul Londrei, cu doua pancarte langa el inscriptionate cu mesajele: "Eu am incredere in tine. Tu ai incredere in mine? Imbratiseaza-ma" si "Sunt musulman. Sunt etichetat drept terorist".
Rezultatul: trecatorii au fost sensibilizati de acest demers si s-au oprit din drum pentru a-l imbratisa. Mai mult, un tanar a oprit masina in trafic si a coborat doar pentru a oferi o imbratisare si o vorba buna.
![a iesit pe strada](https://image.stirileprotv.ro/media/images/800x600/Aug2015/61706845.jpg)