![Termopane intr-un sat vechi de 1.000 de ani: Satele noastre ascund comori, dar numai strainii stiu sa le descopere! VIDEO](https://debarbati.protv.ro/img/2019/04/03/155719/61595057.jpg?fm=jpg&q=80&fit=max&crop=%2C%2C%2C)
Termopane intr-un sat vechi de 1.000 de ani: Satele noastre ascund comori, dar numai strainii stiu sa le descopere! VIDEO
"Romania, te iubesc!” ne duce acasa la romani inimosi, care reusesc sa aduca - in sate uitate de lume - speranta si bunastare.
Vom cutreiera si satele frantuzesti bogate si cautate de turisti din toata lumea, si care ne dau o lectie de reusita.
Ne intoarcem in tara, pe Tarnave, intr-un sat de poveste, cu o istorie de 1000 de ani. Asezare intemeiata chiar de viticultori veniti din zona Rinului, sa apere granitele Europei de invadatori. Azi, satenii de pe Tarnave si-au abandonat viile, iar casele stravechi ale familiilor de viticultori sunt mutilate. Insusi primarul satului recunoaste ca a cam gresit cu renovarea.
In tara Fagarasului, in Sona, un sat in care asfaltarea a ajuns doar partial, si in care oamenii si-au slutit fatadele dupa moda, cu termopane, jaluzele, porti forjate si acoperisuri tesite si din table, un om s-a intors impotriva turmei. Pictorul Stefan Caltia spune „oamenii nu mai stiu ce au”. „Sunt oameni superbi in satul asta, obositi si derutati de de o lume tampa care a cazut peste ei, si de ce sa nu ii ii aduc din nou la starea lor de liniste, pace si frumusete”.
![„Romania, te iubesc!”](https://image.stirileprotv.ro/media/images/800x600/Nov2014/61595058.jpg)
Paznele fantastice ale lui Stefan Caltia sunt expuse in marile galerii de arta ale lumii sau in colectii private valoroase. Asta nu-l impedica sa umble din batatura in batatura, ca sa convinga vecinii sa nu darame vechile fatade. „Nu saracia e marea noastra problema, ci o mizerie spirituala”, spune Caltia. Pentru a-i confirma vorbele, chiar in centrul satului, se ridica o vila pestrita, parca desprinsa din poza de pe pliantul supermarketului de constructii:.
La Sona, cu greu, dar sigur. randuiala se reface: incepe cu copiii, care invata sa distinga intre frumos, folositor si kitsch inutil. Stefan Caltia a convins deja primarul sa repare cladirea veche a fierariei. Va fi muzeu si atelier in care mesterii vor fauri balamale traditionale.
Pictorul a adus arhitecti voluntari in satul parintesc si tarani de prin alte locuri care sa-I invete pe localnici sa-si pretuiasca mostenirea si sa castige de pe urma ei. Fiul sau a restaurat casa albastra iar sura straveche, pe care satenii de obicei o darama ca sa tranteasca o viluta, va fi in curand galerie de arta.
Pentru cei ce au ca ideal in viata vila de cartier rezidential inghesuita si cu curte de beton, casa de tara a artistului Stefan Caltia este de-a dreptul sarmana. A adus-o de sub muntii Fagaras, din Ucea, unde a crescut la bunici, a desfacut-o scandura cu scandura si a reconstruit-o in gradina lui, exact asa cum a fost. A cautat retete traditionale, a cerut sfaturi de la batrani. Mangaie clanta batrana pe care a pus mana bunica lui si atinge cu emotie tablita de scoala de la 1900, ascunsa sub grinda.
Citeste mai mult pe Stirileprotv.ro