Maratonul Elkmon 2016 Trackless a avut un participant surpriza: Ludivine, un caine din rasa Bloodhound (ogar)! Stapana sa, April Hamil, a lasat-o afara din curte iar catelusa s-a alaturat maratonului. Si a terminat pe locul 7!

Cainele de 2 ani si jumatate a ajuns la linia de start si a alergat toti cei 21 de kilometri, reusind sa termine cursa pe locul 7 cu un timp impresionant: 1:32:56.

April a aflat ce a facut catelul ei dupa ce a inceput sa primeasca poze cu catelul ei care avea medalia la gat! "In prima faza am fost rusinata si ingrijorata pentru ca ma gandeam ca i-a incurcat pe ceilalti alergatori" le-a spus ea celor de la Canadian Runner. "Nu imi vine sa cred ca a alergat toata cursa pentru ca ea este, defapt, destul de lenesa".

Un caine s-a alaturat unui maraton de 21km si a terminat cursa! Pe ce loc a putut sa iasa

Jim Clemens, cel care a terminat cursa pe locul 4, a povestit: "Ea mai iesea de pe drum sa miroasa prin jur" spune acesta si, conform unor martori, dupa 3 kilometri catelusa sa oprit sa investigheze un iepure mort. "De fiecare data cand credeam ca s-a saturat si a plecat spre casa, o auzeam cum vine din urma si ma depasea si se ducea langa cei doi din fruntea maratonului".